Меню Закрити

Захворювання пародонту. Методи досліджень

Заболевания пародонта. Методы исследований

У дослідженні захворювань пародонту крім клінічних методів обстеження, таких як, опитування, огляд, інструментальні та рентгенологічні дослідження, в стоматологічних клініках часто застосовується індексна система оцінки, що дозволяє комплексно оцінити стан тканин пародонта.

Існують наступні види індексів:

  • індекси гігієни порожнини рота;
  • індекси запалення в яснах;
  • індекси деструкції кісткової тканини альвеолярного відростка;
  • комбіновані індекси.

Значення індексів ґрунтується на оцінці легко виявляються змін в порожнині рота. Розглянемо деякі з них:

Індекс PI. Цей індекс виявляє наявність зубного нальоту. При PI=0 – немає зубного нальоту, значення PI=3 – виражений наліт.

Індекс OHI-S – спрощений гігієнічний індекс. Індекс виявляє наявність зубного нальоту і зубного каменю. При відсутності нальоту і зубного каменю значення індексу не повинно перевищувати 1,0.

Індекс PMA. Індекс використовується для визначення початкових змін в яснах. Оцінюється як сума балів. Різновид цього методу по Parma використовує в якості оцінки стану тканин пародонта розрахунок відсотка відхилення від норми, де 0-норма, <30% – легкий гінгівіт, 31-60% – гінгівіт середнього ступеня тяжкості, >60% – важкий гінгівіт.

Індекс CPITN – рекомендований ВООЗ індекс потреби в лікуванні захворювань пародонту. Визначається за ступенем кровоточивості ясен, наявність зубних каменів і вираженості патологічних зубоясенних кишень. Значення індексу від 0 до 1 не потребують лікування.

Індекс зубного каменюя. Індекс розраховується шляхом заміру товщини і поширеності зубного каменю. Значення 1,8 -0,6 – хороший результат, 1,9 і більше – поганий результат.

Індекс Kotzschke. Визначає ступінь тяжкості запально-дистрофічних змін в тканинах пародонта. Для розрахунків використовується індекс PMA, йодистий індекс, індекс ясенної кишені, індекс ретракції ясен.

Індекс деструкції кісткової тканини пародонту. Індекс розраховується шляхом вимірювання товщини ясна у 6 поверхонь коронкової частини зуба, величини ретракції ясен, глибини ясенної кишені і підсумовуванням величин в кожній точці. У дослідженні враховується найбільша величина.

Індекс GPI. Дослідження проводиться в 6 ділянках порожнини рота. У кожній ділянці враховується найбільший бал у будь-якого зуба. Сумарний індекс визначається шляхом додавання отриманих балів, потім ділиться на 6 (визначається середнє значення).

Індекс КПІ. Обстежується і оцінюється кожен зуб. Обчислюється середнє арифметичне значення за такими показниками, як запалення і деструкція з перебуванням суми: КПІ = З + Д.

Диагностический пародонтальный индекс. Для розрахунку індексу використовують оцінку запалення і деструкції, підставляючи їх в формулу: ДПІ = З: (З + Д). При гінгівіті ДПІ = 1, при пародонтиті – завжди менше 1.

Індекс пародонтальних резервів. Даний індекс обчислюється за формулою ІПР = 100 – (КПІ:11)*100%.

У перерахованих методиках стоматологи в основному використовують кількісні вимірювання того чи іншого параметра за допомогою спеціальних інструментів в стоматологічній клініці. Наприклад, для визначення глибини ясенної кишені лікар-стоматолог використовує спеціальний пародонтологічний зонд, для оцінки ступеня функціональних змін використовують жувальні проби за Рубіновим, статику зубів визначають за допомогою спеціальних мікрометрів і т.д. Результати отриманих вимірювань допомагають лікарю-стоматологу визначитися зі стратегією і тактикою лікування зубів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *