Меню Закрити

Лікування захворювань слизової оболонки порожнини рота. лікування стоматиту

Лечение заболеваний слизистой полости рта. Лечение стоматита

Стоматит являє собою запальне захворювання слизової оболонки порожнини рота. Найчастіше стоматит проявляється в порожнині рота утворенням хворобливих ерозій і виразок. Причини виникнення стоматиту дуже різноманітні. Стоматит може бути симптомом системного захворювання – пухирчатки, стрептодермії, системної склеродермії, червоного плоского лишаю, імунодефіциту та ін. Такі стоматити зустрічаються досить рідко.

Найбільш частими причинами виникнення стоматиту є:

  • механічне пошкодження слизової оболочкіполості рота – травма жорсткої їжею, гострими краями зубів, пломб, зубних протезів. Стоматит, що виникає в результаті травми, самостійно проходить протягом декількох днів;
  • опік слизової оболонки порожнини рота гарячої, гострої їжею, хімічними речовинами. Такий стоматит також самостійно проходить протягом декількох днів;
  • алергічна реакція на їжу, ліки – в цьому випадку перебіг захворювання затяжне, або з частими рецедивов. Лікування проводиться спільно з лікарем-алергологом;
  • інфекційний стоматит – досить поширений герпетичний стоматит. Кандидозний стоматит часто розвивається у людей, які страждають на бронхіальну астму і користуються інголяторамі з глюкокортикостероїдами.

За типом патологічних проявів захворювання в порожнині рота стоматити підрозділяються на:

  • катаральні афтозні;
  • виразкові.

При катаральному стоматиті уражається тільки найповерхневіша частина слизової оболонки.

При виразковому стоматиті запалення поширюється на глибокі відділи слизової.

При афтозному стоматиті утворюються дрібні округлі дефекти на слизовій оболонці порожнини рота.

Якщо стоматит виникає часто або довго не проходить, потрібно звернутися до стоматолога. У звичайних випадках стоматит можна лікувати самостійно. Щоб скоротити строки перебігу захворювання до мінімуму, потрібно дотримуватися механічно і хімічно щадить дієти, не вживати занадто гарячу їжу. Обов’язкове дотримання ретельної гігієни порожнини рота. Для прискорення загоєння виразок і афт і запобігання їх інфікування необхідно полоскати порожнину рота відварами ромашки, календули, кори дуба і ін. За призначенням лікаря застосовують спеціальні кератолитические гелі та мазі, антимікробні або протиалергічні препарати. Для лікування герпетичної стоматиту лікар-стоматолог призначає противірусні та імунокоригуючі препарати. При алергічному стоматиті необхідно виключити контакт з алергеном.

Методи лікування стоматиту

Сучасна стоматологія має в своєму арсеналі медичні препарати, які зменшують хворобливість і термін протікання захворювання. Крім того, можна використовувати «домашні» методи, і готові аптечні медикаменти, і спеціальні засоби, які були розроблені спеціально для лікування стоматиту. Дані проведених досліджень дозволяють припустити, що використання продуктів, що містять лауриловий сульфат натрію (ЛСН), який дуже часто додають до складу зубних паст і очищувачів для утворення піни, може зробити спалаху стоматиту частішими.

Останнім часом виробники намагаються не випускати зубні пасти та очищувачі, що містять ЛСН, і, за даними деяких досліджень, пацієнти, які брали такі пасти, стверджували, що вони стали рідше страждати від стоматиту, і навіть у разі розвитку захворювання виразки були менш болючими. Виразки при стоматиті дуже хворобливі, часто заважають нормальній життєдіяльності пацієнта. Деякі готові препарати для лікування стоматиту містять в своєму складі анестезуючі речовини (напр., Лідокаїн, тримекаин), і ці продукти можуть зменшити хворобливість виразок. Деякі пасти, що покривають виразки захисною плівкою включають ці анестезуючі речовини.

Існують препарати, які очищають виразки. Бактеріальний наліт, який потрапив на поверхню виразки, значно уповільнює її загоєння. Препарати, що містять перекис карбаміду або перекис водню дозволяє видаляти ці частинки. Деякі готові форми для лікування стоматиту містять в своєму складі інгредієнти, які мають антибактеріальну дію (напр., Метрогіл-дента). Ці медикаменти можуть запобігти повторному зараженню виразок бактеріями. Антибактеріальні очисники для порожнини рота можуть прискорити загоєння виразок і істотно зменшити їх болючість (напр., Ополіскувачі для порожнини рота, що містять хлоргексидину біглюконат). Полоскати рот необхідно 3 рази в день, спльовуючи розчин після полоскання.

Якщо стоматит викликаний вірусом, то впоратися з ним допоможуть антивірусні засоби (напр., Мазі інтерферонову, бонафтоновая, теброфенова,). Деякі фірми-виробники розробили пасти, які, при нанесенні їх на виразки, утворюють на їх поверхні захисну плівку, яка оберігає виразку від дії дратівливих чинників. Крім цього, до складу таких препаратів входять інгредієнти, що прискорюють загоєння слизової (напр., Солкосерил). Існує цілий ряд препаратів, що прискорюють відновлення пошкодженого епітелію (кератопластики): каротолін, масло обліпихи, масло шипшини та ін. Препарати рослинного походження (шавлія, звіробій, календула, ромашка, кора дуба) також нерідко включаються в список препаратів, що застосовуються для лікування стоматиту.

Крім місцевого лікування стоматологи рекомендують приймати препарати, здатні активізувати власні захисні сили організму і змусити їх працювати в потрібному напрямку (наприклад, Імудон, полівітаміни).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *